Altay'dan Yepyeni Bir Albüm "ZİYARET"

Son projeyi bize özetler misiniz? Ne zaman başladı, ne zaman çıkıyor?

Yaklaşık bir yıldır çalışıyoruz bu proje için. Dinleyicilerimize 20 tane şarkı sunuyoruz. ‘Ziyaret’in içinde bildikleri şarkılar da var, yeni şarkılarımız da var. Bu şarkılardan birine de klip çektik. Müzik Barış Artay'a, sözler Zeynep Sağdaş'a , aranjesi Alper Atakan'a ait. Şarkının adı ‘Kop Bi Gel’. Herhangi birine bir mesaj göndermek isterseniz, bu şarkı ile gönderebilirsiniz (Gülüyor).

Yeni şarkılar da var albümde, mesela klibini de çektiğiniz çıkış parçanız... Nasıl bulundu bu parça, albüme de yer vermeye nasıl karar verdiniz?

Aslında biz Şebnem Sungur’la Serdar Aslan’ın bir şarkısı olan ‘Ziyaret’i hazırlayıp hemen piyasaya çıkaracaktık. Fakat ben bir gün ofiste otururken konservatuvardan arkadaşım Barış Artay aradı. Bana ‘Elimde çok güzel bir şarkı var inanamayacaksın’ dedi. Ben de ‘Gönder tabi dinleyelim’ dedim ama çok da umutlu değildim aslında. Şarkı geldi, dinledim ve hemen Barış’ı arayarak ‘Başka kimseye dinletme bu şarkıyı’ dedim. Benim çok içime sindi. Şarkının müziği Barış Artay, sözleri de Zeynep Sağdaş’a ait.

Kaç yıl oldu bu sektöre gireli?

80’lerde küçük sanatçılar furyası olduğu dönemde de ben düğün salonlarında, kafelerde şarkı söylüyordum. O zamanları saymazsak 29 yıl oldu.

Neredeyse 30 yıl... Bu sektörde önemli kırılma noktalarına tanıklık ettiniz. Nasıl özetlersiniz Türkiye’deki müzik ve eğlence sektörünü bize?

Genç ve dinamik bir nüfusumuz var. Bu durum müzik sektörünü ciddi anlamda ayakta tutuyor. Global anlamda sektör şekil değiştiriyor. Bizim zamanımızda arabalarda büyük kasetler vardı, sonra o teybe döndü, sonra cd’ye döndü, şimdi de dijital platformda satılıyor. Bunu takip edip yakalayabiliyorsan iyi bir dinleyici oluyorsun. Ama asıl önemli olan, sektörü ayakta tutan şey yapılan iyi şarkılar. Her şey yalan, şarkılar gerçek.

29 senedir eğlence dünyasında sahne yapan ve talep gören birisiniz. Asıl mevzu zirveye çıkmak değil orada kalabilmek. Sırrınız nedir?

Ben işimi çok seviyor ve saygı duyuyorum. İşim de ona gösterdiğim saygıyı bana bu şekilde iade ediyor. Nasıl saygı duyuyorsun dersen, hala prova yapıyorum, hala repertuvarlar hazırlıyorum. Özel gecelerimizi hazırlarken, nasıl insanın bedenine özel kıyafet hazırlanıyorsa bizde o şekilde hazırlıyoruz. Mesela senin düğünün ile bir başkasının düğününde yaptığım sahnede, mutlaka farklılıklar olur. Çünkü senin memleketin farklı olur, arkadaş çevren, misafirlerin farklı olur, müzik zevkin farklı olur, biz de ona göre hazırlığımızı yaparız. Kısaca işimi seviyorum ve çalışıyorum, çalışıyorum çünkü işimi seviyorum. Benden küçük bir dinleyenim bir parçayı söylememi istediğinde 'repertuvarımızda o şarkı yok' diye bir şey yok bizde.

Şarkıcıları kategorize ediyorlar, albüm şarkıcısı, bar şarkıcısı, konser şarkıcısı gibi. Böyle kategoriler var mı sizce de? Varsa siz kendinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dediğin gibi albüm şarkıcıları var, bar şarkıcıları var, konser şarkıcıları var, bir de bunların hepsini yapan ben ve benim gibi bir takım arkadaşlar var. Bunları herkes biliyor zaten, unuttuklarım olacak elbet ama bir kaçının ismini söyleyeyim. Volkan Konak, Funda Arar, Kenan Doğulu, Serdar Ortaç gibi... Ben hem belediye konserlerine çıkıyorum, hem bar şarkıcılığından gelmeyim hem de albüm yapıyorum. Sadece albüm yapıp halk konseri veren arkadaşlarımız da var. Ama gece kulübü işi biraz farklı. Orada biraz teatral bir durum da var.

Yeni jenerasyonda kimleri başarılı buluyorsunuz, kimlerin sahnesini beğeniyorsunuz?

Yeni jenerasyonda çok iyi arkadaşlarım, kardeşlerim var. Çok yeni olmamakla beraber Murat Dalkılıç var, Berkay kardeşim var, Deha kardeşim var. Arabesk müzikte çok başarılı bulduğum Serkan Kaya var. Unuttuğum arkadaşlarım kusura bakmasın lütfen ama her tarzda başarılı sanatçılar var ve devamı geliyor. Zaten insanlar tesadüfen bir yerde değiller. Bizim meslekte ‘kıyak’la sahneye çıkılmaz.

Bu günlerinizi değerlendirdiğinizde, ünlü olmadan önceki günlerinizi özlüyor musunuz?

Bugün ne kadar mutluysam, o günde o kadar mutluydum. Allah’ın şanslı kullarındanım ben. Yaşadığım hiç bir şeyden pişman değilim. Dünyaya bir daha gelsem aynı hayatı tekrar yaşardım.

Peki bu mesleğin, sizi en çok motive eden ve aşkla bağlanmanızı sağlayan tarafı nedir?

Maddi tarafı iyi ama çok yatırım yaptığın için o durum seni aşağı çekebiliyor. Manevi tarafı çok değerli benim için. Karşındaki insanlar seni hiç düşünmeden seviyorlar. Bundan daha güzel bir tarafı olamaz.

  • Altay Mahallesi Tütüncüler Sokak No: 20
  • Turgutlu / Manisa
  • Tel : +90 532 494 77 59
  • Tel : +90 236 312 09 10
  • E-Mail : This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • E-Mail : This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

FOTOĞRAF

Üst